Tynki maszynowe i tradycyjne. Porównanie

Tynki maszynowe i tradycyjne. Porównanie

Remont domu to zawsze duże przedsięwzięcie, szczególnie jeśli w grę wchodzi generalna zmiana przestrzeni mieszkalnej. O tyle, o ile malowanie ścian z reguły nie powinno sprawić nikomu trudności, o tyle położenie tynku może okazać się nie lada wyzwaniem. Czasem zapada decyzja o wynajęciu fachowej ekipy, która wykona tę czynność za nas. Coraz częściej jednak pasjonaci remontów i majsterkowania sami podejmują rękawicę i zabierają się za tynkowanie. Rodzi się wtedy pytanie: jaki rodzaj tynku wybrać? Tradycyjny, a może maszynowy?

Tynki maszynowe i tradycyjne

Tynki dzielimy na maszynowe oraz te kładzione metodą tradycyjną. Jeszcze do niedawna prym na placach budowy wiodło standardowe rozrabianie tynku. Na miejscu tworzyło się odpowiednią mieszankę, na przykład wapna i cementu lub też wapna i gipsu, dodawało się wodę, a następnie rozrabiało się przy użyciu mieszadła. Przygotowanie tynku nie należy jednak do najprostszych zadań. Należy bowiem pamiętać o tym, że wystarczy mała pomyłka w proporcjach i tynk może się źle kłaść albo nawet nieodwracalnie stracić swoje właściwości.

Naprzeciw problemowi rozrabiania tynków wychodzą gotowe mieszanki. Kupuje się je w formie suchej. Wystarczy dodać do nich odpowiednią ilość wody i można zaczynać nakładać przygotowany preparat na ściany. Natomiast absolutnym fenomenem w technice tynkowania są tynki maszynowe. Przy wyborze takiego rodzaju tynku, wystarczy zakup już w 100% gotowej mieszanki.

Tynk maszynowy czy tradycyjny – na jaki się zdecydować?

Dziś na budowach maszyna do kładzenia tynków jest zupełną podstawą ekwipunku remontowego. Kładzenie tynków metodą maszynową jest nieporównywalnie szybsze w stosunku do tynku tradycyjnego. W dodatku jest też zdecydowanie łatwiejsze i pozostawia po sobie mniejszy bałagan.

Posted on