Jak wykonać wylewkę cementową?

Jak wykonać wylewkę cementową?

Dobrze wykończona podłoga może być ozdoba każdego wnętrza. Dzięki starannemu wykonaniu i odpowiedniemu doborowi materiałów może być nie tylko trwała, ale również praktyczna. Zanim jednak ułożymy terakotę czy drewniany parkiet podłoga musi zostać odpowiednio przygotowana. Najczęściej w tym celu wykonuje się wylewkę cementową. Pozwala ona na uzyskanie jednolitego, gładkiego podłoża, na które można układać wybrane wykończenie. Sprawdźmy, w jaki sposób wykonuje się wylewkę.

Idealne przygotowanie do układania podłogi

Wylewka cementowa jest wykonywana ze specjalnej mieszanki cementu i piasku. Wykonuje się ją na stropie lub bezpośrednio na gruncie w przypadku domów niepodpiwniczonych. W zależności od warunków powierzchnia pod wylewkę musi być odpowiednio przygotowana. Najczęściej obejmuje to warstwę chroniącą przed wilgocią oraz odpowiednią warstwę termoizolacyjną. W przypadku stropów termoizolacja jest jednocześnie również warstwą wygłuszającą.

Praca przy wykonywaniu wylewki polega na dostarczaniu półpłynnej mieszanki, która jest precyzyjnie rozmieszczana na całej powierzchni podłogi i odpowiednio wyrównywana, w taki sposób, by stworzyć jednolitą płaszczyznę. W przypadku pomieszczeń o wyjątkowo dużej powierzchni w wylewce tworzy się specjalne przerwy zwane dylatacjami, które umożliwiają materiałowi swobodną pracę i zapobiegają powstawaniu rys i pęknięć.

Wylewana podłoga może być wzmacniana odpowiednimi zbrojeniami, co podnosi jej wytrzymałość mechaniczną oraz możliwość przenoszenia obciążeń. Można stosować zarówno tradycyjne metody zbrojenia stalą, jak i nowoczesne zbrojenia rozproszone, które są dodawane do masy w postaci specjalnych włókien. Zbrojenia tradycyjne, z prętów zbrojeniowych są jednak bardziej pracochłonne, przez co cały proces może trwać dłużej.

Fachowo wykonana wylewka cementowa nie wymaga dodatkowych prac związanych z wyrównywaniem powierzchni, np. wylewkami samopoziomującymi, dzięki czemu można znacznie obniżyć koszt całej inwestycji. Firmy profesjonalnie układające wylewki są w stanie zadbać również o prawidłową pielęgnację ułożonej masy, nie będzie więc ona narażona na pękanie i powstawanie rys.

Posted on