Jak prawidłowo nakładać gładź gipsową?

Jak prawidłowo nakładać gładź gipsową?

Gładź gipsowa, nazywana także gładzią szpachlową, to popularny materiał budowalny służący przede wszystkim do wyrównywania ścian. Składa się głównie z gipsu, który jest jego materiałem wiążącym i wypełniającym. Jako dodatkowe składniki stosuje się kredę, dolomit, plastyfikatory, opóźniacze wiązania gipsu. Używa się go głównie w pracach wykończeniowych, szczególnie na ścianach. Efektem umiejętnie nałożonej gładzi jest ściana gładka, odpowiednia do pomalowania lub wykańczania w inny sposób. Aby jednak efekt ten osiągnąć, należy znać zasady prawidłowego nakładania gładzi. W tym artkule podpowiadamy, co zrobić, aby osiągnąć założone zamierzenia.

Na czym polega nakładanie gładzi gipsowej?

Rzecz oczywista w przypadku przeprowadzania prac remontowych – należy zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu, przede wszystkim podłogę. W przypadku nakładania gładzi najlepszym pomysłem jest przeniesienie innych obiektów, chociaż można też je przykryć folią ochroną. Następnie należy dokładnie przygotować podłoże pod gładź. Polega to na tym, żeby koniecznie usunąć starą farbę i starannie oczyścić ścianę. W następnej kolejności warto zastosować preparat gruntujący. Potem – jeżeli zaopatrzyliśmy się w gładź w proszku – należy rozrobić ją zgodnie z instrukcją. Należy rozrobić tylko tyle gładzi, ile zdążymy nałożyć w ciągu godziny. Alternatywą są gotowe gładzie – masy szpachlowe, których nie trzeba rozrabiać. Przechodząc do działania, należy wypełnić wszystkie ubytki. Po ich zaschnięciu szpachlowanie zaczyna się od miejsc trudno dostępnych; pracuje się od okien czy drzwi w głąb pomieszczenia. Gdy gładź wyschnie, należy ją zeszlifować.

Co może nie powieść się przy nakładaniu gładzi gipsowej? Jakie są alternatywy?

Ze względu na to, że masa szybko zastyga, działać trzeba bardzo sprawnie. Efektem może być gładź nałożona niestarannie, a to znaczy nierówna. Niestety nie nada się ona jako podłoże pod farbę. Alternatywą jest maszynowe nakładanie masy szpachlowej i gładzi. Wykorzystanie jej jest dużo szybsze w realizacji, nie ma więc ryzyka związanego ze zbyt wolnym tempem nakładania, które występuje przy metodzie tradycyjnej. Maszynowe nakładanie gładzi ma także efekty, które są bardziej zadowalające – równe rozłożenie materiału jest pewne. Dodatkowo dokładniej wypełniane są ubytki. Wszelkie nierówności i uszkodzenia zostają zniwelowane. Na koniec warto wspomnieć, że ponieważ ta metoda zajmuje mniej czasu, jest bardziej oszczędna – warto zatem rozważyć taką alternatywę.

Posted on