Charakterystyka jastrychu cementowego

Charakterystyka jastrychu cementowego

Zarówno podłoga na gruncie, z którą mamy do czynienia najczęściej w domach niepodpiwniczonych, jak i wykonywana na stropie w przypadku podpiwniczenia lub podłóg na wyższych kondygnacjach musi być właściwie przygotowana. Do ułożenia okładziny podłogowej w postaci płytek ceramicznych i kamiennych, desek drewnianych czy paneli potrzebna jest jednolita i gładka powierzchnia. Można ją uzyskać na różne sposoby. Coraz częściej stosuje się różnego rodzaju wylewki samopoziomujące. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoki koszt wykonania. Wiele osób decyduje się więc na sprawdzone i trwałe jastrychy cementowe. Wymagają one wprawdzie nieco więcej pracy, są jednak mniej kosztowne i dobrze sprawdzają się zwłaszcza, gdy do ich wylewania używa się specjalnego agregatu. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym charakteryzują się tradycyjne wylewki cementowe.

Zalety jastrychu cementowego

Jastrych cementowy jest sporządzany z cementu i drobnego piasku. Wylewa się go na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Zwykle jest ona wykonana z warstwy izolacji przeciwwilgociowej w postaci specjalnej folii oraz warstwy termoizolacyjnej, która jednocześnie pełni funkcję izolacji akustycznej. Jastrych cementowy może mieć różną grubość, w zależności od projektu i potrzeb konkretnego zastosowania. W przypadku, gdy jego warstwa ma być niezbyt gruba, czyli około 4 cm wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego zbrojenia. Dzięki takiemu wzmocnieniu podkład będzie bardziej wytrzymały i nie pęknie.

Możliwe jest zastosowanie zbrojenia z prętów stalowych. Pręty ze sobą łączone w specjalną siatkę i umieszczane na dodatkowo dorobionych nóżkach, tak by zbrojenie nie opadło na spód po wylaniu masy. Inną możliwością jest zastosowanie tzw. zbrojenia rozproszonego. W takim wariancie specjalne fragmenty tworzywa są umieszczane w przygotowywanej masie i dokładnie mieszane. Dzięki temu włókna są rozmieszczone bardzo równomiernie, a podłoga zyskuje wymaganą odporność.

Jastrych cementowy jest bardzo odporny na wilgoć, a przy tym trwały i niezbyt kosztowny. Jego grubość można łatwo dobrać do specyfiki pomieszczenia i planowanej okładziny podłogowej. Dzięki temu nie ma problemów z jednakowym poziomem dla różnych rodzajów podłóg, np. płytek i paneli.

Posted on